"بنیانا" اولین گوساله شبیه‏سازی‏شده ایران

"بنیانا" اولین گوساله شبیه‏سازی‏شده ایران

میزان کارآمدی حاصل از تولید جنین های شبیه سازی شده آزمایشگاهی در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی در بالاترین میزان جهان قرار دارد که مشابه آمار کشورهای صاحب تکنولوژی شبیه سازی از جمله نیوزیلند، دانمارک و امریکا است.
رییس پایگاه تحقیقاتی رویان اصفهان با اعلام تولد "بنیانا" اولین گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه، گفت: آخرین و مهم ترین حلقه توانمندی های دانش جنین شناسی در جهت نیل به اهداف بزرگ بیوتکنولوژی دارویی و زیستی در کشور کامل شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشکده رویان، تولد این گوساله به دنبال یک رشته تحقیقات دامنه دار از سال 1382 و حصول موفقیت های چشمگیر در تولید انواع حیوانات مزرعه ای حاصل از آی وی اف، همتاسازی و مهندسی ژنتیک بوده که منجر به تولد گوسفند شبیه سازی شده رویانا و بز شبیه سازی شده حنا شده است.
با این وجود به زعم دکتر حمید گورابی رییس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی ، انجام شبیه سازی موفق در گاو، تبلور اصلی بلوغ دانش بیوتکنولوژی کشور است؛ چرا که انجام شبیه سازی این حیوان به لحاظ خصوصیات ویژه فیزیولوژیکی ، تولید مثلی و تولیدی و نیز اهمیت بالقوه این حیوان در علوم بیوتکنولوژی دارویی از پیچیدگی ها و ظرافت های خاصی برخوردار است.
تولد این گوساله که "بنیانا" به مفهوم بنیادین و پایه ای نام گرفته، اولین تولد موفق گوساله شبیه سازی شده در خاورمیانه محسوب می شود که کشورمان را در جایگاه معدود کشورهای صاحب توانمندی در شبیه سازی انواع حیوانات مزرعه ای (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.
این موفقیت حاصل تلاش بی وقفه محققان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و انجام حدود 50 آزمایش مقدماتی، 200 آزمایش اصلی، تولید بیش از 2000 جنین شبیه سازی شده و انتقال 300 جنین به 100 گاو گیرنده در طول مدت دو سال تحقیق بوده است.
میزان کارآمدی حاصل از تولید جنین های شبیه سازی شده آزمایشگاهی در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی در بالاترین میزان جهان قرار دارد که مشابه آمار کشورهای صاحب تکنولوژی شبیه سازی از جمله نیوزیلند، دانمارک و امریکا است.
علی رغم میزان بسیار بالای آبستنی اولیه حاصل ، طی روند انتقال جنین ، تعداد بسیار زیادی از این آبستنی ها در مرحله بسیار حساس گذر از ماه سوم حاملگی سقط شدند و از سوی دیگر تعداد سه مورد آبستنی از پنج مورد ادامه یافته در ماه ششم آبستنی عوارض اولیه بیماری حاد هیدروآلانتوئیس یا آب آوردگی شدید کیسه جنینی را بروز دادند که شایعترین علت سقط آبستنی های شبیه سازی شده گاو به حساب می آید.
بدین لحاظ کسب این موفقیت در مقطع کنونی یک دستاورد بزرگ علمی است و در حال حاضر پژوهشگران پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی اولین رده سلولی تراریخت بز حاوی ژن تولید داروی t-PA را تولید کرده اند که امید است در آینده ای نزدیک ، اولین بز تراریخت (ترانژن) را که توان تولید داروی درمان سکته قلبی را در شیر خود دارد تولید کنند.
همچنین این مرکز آمادگی خود را برای حفظ گونه های در حال انقراض کشور از طریق تکنولوژی شبیه سازی اعلام کرده است
تا کنون چندین کشور دنیا از جمله نیوزیلند، انگلیس، آمریکا و ایتالیا گونه های جانوری در حال انقراض خود از طریق تکنولوژی شبیه سازی احیا کرده اند.
تولید گوساله بنیانا در ساعت 15/5 روش شنبه بیستم تیرماه و پس از گذراندن 270 روز کامل حاملگی با انجام عمل سزارین در مجتمع دامپروری نصر تحقق یافت.

محققان پژوهشکده رویان امیدواند پس از تولد بنیانا ظرف چند روز آینده تولد دومین گوساله شبیه سازی شده را نیز در مجتمع دامپروری فوکا وابسته به تامین اجتماعی اعلام کنند.
به اعتقاد مهندس جلیل نژاد مدیر مجتمع دامپروری فوکا، موفقیت های اخیر در زمینه جنین شناسی کشور از یک طرف نشان از رشد بی سابقه این دانش در کشور، هم تراز با کشورهای پیشرفته دارد و از طرف دیگر نشان دهنده تحول ویژه در ارتباط صنایع تولیدی دامی و مراکز تحقیقاتی است.
/ 0 نظر / 6 بازدید